14/07/2023
Ne, Miša Brkić nije tražio oduzimanje građanskih prava svim pristalicama SNS-a
Informer je juče u svom štampanom izdanju objavio tekst u kom se navodi da je kolumnista lista Danas Miša Brkić u svom tekstu tražio „da se predsedniku…
Platforme za utvrđivanje činjenica iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore identifikovale su više od 1.500 netačnih ili manipulativnih objava o ratu u Ukrajini tokom prvih 150 dana sukoba.
SEE Check mreža je na osnovu podataka do kojih je došlo pet redakcija, Raskrinkavanje.ba (BIH), Raskrinkavanje.me (CG), Raskrikavanje.rs (SRB), Fakenews Tragač (SRB) i Faktograf (HR) – objavila istraživanje najrasprostranjenijih dezinformativnih tvrdnji i narativa o ratu u Ukrajini tokom prvih 150 dana, odnosno pet meseci sukoba, kao i najčešćih izvora takvih tvrdnji u regiji.
Zbog istog ili sličnog govornog područja, u većini zemalja okupljenih u regionalnoj SEE Check mreži fact-checking portala – Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Srbiji – na društvenim mrežama dominiraju isti ili slični sadržaji. Od 20 pojedinačnih izvora s najviše ocenjenih članaka, njih 16 je iz Srbije, dva iz Crne Gore i dva iz BiH.
Publikaciju možete preuzeti ovde.
Milovan Nikolić, FakeNews Tragač