Da li držanje laptopa u krilu izaziva neplodnost kod muškaraca?


Sunčano popodne na Baliju, lagani povetarac donosi miris kokosovog ulja, a u hladu ispod palme, dokle dopire Wi-Fi signal, sedi grupa digitalnih nomada. Majstori multitaskinga, vešto balansiraju između odgovaranja na mejlove, uređivanja eksel tabela i povremenog skrolovanja po društvenim mrežama. Međutim, iza ovog idiličnog prizora krije se ne tako glamurozna istina – pregrejani uređaji, znojava kolena i pitanje koje se sve češće postavlja: može li držanje laptopa u krilu zaista izazvati neplodnost kod muškaraca?

Laptopovi nesumnjivo predstavljaju sjajan alat za obrazovanje, učenje i rad. Brojni muškarci, a posebno oni u reproduktivnom dobu, često koriste svoje laptopove držeći ih u krilu, odnosno na butinama. Kada se laptop koristi na ovaj način, ne samo da njegova toplota može zagrejati mošnice muškaraca, već i radiofrekventno zračenje Wi-Fi može smanjiti kvalitet sperme, jer osnovano pretpostavljamo da korišćenje laptopa u visokom procentu podrazumeva i povezivanje na internet mrežu.

Ipak, teorija da laptopovi igraju značajnu ulogu u muškoj neplodnosti je i dalje nategnuta. Uprkos nalazima o tome kako toplota i elektromagnetna polja utiču na temperaturu testisa i kvalitet sperme, čini se da je potrebno više istraživanja da bi se dokazala direktna veza između korišćenja laptopa i muške plodnosti.

Još 2005. godine je istraživanje sa Državnog univerziteta Njujorka utvrdilo da toplota koju emituje laptop može podići temperaturu mošnica, dela kože koji štiti testise. Međutim, taj efekat je sličan onome koji izaziva boravak u sauni ili topla kupka.

Ključna uloga mošnica je da održava temperaturu testisa nižom od temperature tela. Testisi predstavljaju organe koji proizvode spermu, a kada su oni previše topli dolazi do problema u količini i kvalitetu proizvodnje spermatozoida. Ipak, ovo je trenutni efekat, dok za sada nema podataka o dugoročnim posledicama.

Što se tiče elektromagentinih polja, ukoliko su visokih frekvencija, poput onih iz rendgenskih zraka, mogu izazvati i promene u DNK, što povećava rizik od raka. Ovo izaziva zabrinutost i u vezi sa drugim potencijalnim efektima elektromagnetnih polja, uključujući i njihov uticaj na kvalitet sperme. Ipak ni ovde ne možemo pričati samo o laptopovima kao isključivim krivcima, jer izvore zračenja predstavljaju i aparati poput mikrotalasnih rerni, ali i onih koje mnogo češće koristimo – mobilnih telefona.

Takođe, način na koji muškarci sede dok koriste laptop može dodatno da pogorša stvari. Utvrđeno je da sedenje sa prekrštenim nogama efikasno zadržava toplotu i može podići temperaturu mošnica, čak i bez laptopa. U svakom slučaju, dugo sedenje i fizička neaktivnost sama po sebi loše utiče na količinu spermatozoida, a studije su pokazale da postoje različiti faktori vezani za moderan način života koji su značajni za uzroke muške neplodnosti.

Dakle, iako su relevantna istraživanja utvrdila da toplota koju laptop emituje, kao i elektromagnetna polja oko njega, mogu uticati na kvalitet sperme, još uvek nema dovoljno naučnih dokaza o vezi između korišćenja laptopa i muške neplodnosti. Ipak, za muškarce koji planiraju potomstvo svakako je preporučljivo da smanje vreme koje provode sa laptopom u krilu, kao i da preduzmu druge mere zaštite.

Đorđe Majstorović, FakeNews Tragač

Ukratko

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA