Da li je seks pred utakmicu štetan za sportiste?


Uoči Svetskog prvenstva u Brazilu 2014. godine, trener reprezentacije Meksika Migel Erera obelodanio je kako je svojim igračima zabranio seks tokom turnira. Erera nije bio ni jedini selektor na Mundijalu u Brazilu koji je od svojih fudbalera zahtevao apstinenciju, a kamoli jedini pobornik teorije da bi sportisti trebalo da se uzdržavaju od seksa noć (ili nekoliko) pre nadmetanja.

Majk Tajson se, prema sopstvenim rečima, uzdržavao pet godina u ranoj fazi karijere. Tajger Vuds je, ako je verovati njegovom anonimnom prijatelju, ove godine apstinirao dok se pripremao za prvi veliki turnir u sezoni. Ni olimpijcima iz antičke Grčke ovaj metod pripreme nije bio stran. Obrazloženje je sledeće: apstinencija je poželjna jer čovek putem ejakulacije izbacuje testosteron iz tela, što ga čini manje agresivnim i fizički slabijim.

Ipak, koliko god pojedini treneri i sportisti u nju verovali, naučna literatura ne podržava teoriju da seks u noći pred takmičenje šteti sportskom performansu. Nedavna metaanaliza, objavljena u časopisu Nejčer, pokazala je da seksualna aktivnost 30 minuta do 24 sata uoči testiranja nije imala uticaj na aerobni kapacitet (narodski rečeno – kondiciju), mišićnu izdržljivost (npr. broj sklekova koji sportista može da uradi) i mišićnu snagu (recimo visinu vertikalnog skoka) ispitanika.

Drugi pregledni radovi takođe ruše mit o pozitivnom efektu seksualne apstinencije. „Na osnovu rezultata fizioloških testiranja, ne izgleda kao da seks 10-12 sati uoči takmičenja ima negativan uticaj na sportski performans“, zaključak je jednog od tih radova. „Raspoloživi podaci ne podržavaju zabludu da seksualna aktivnost može negativno uticati na performans sportiste“, glasi zaključak drugog.

Autori potonjeg rada takođe napominju da je čitava premisa o povišenom nivou testosterona nakon apstinencije upitna. Druge studije su saglasne. Naime, kako se navodi u jednom nedavno objavljenom radu o uticaju ejakulacije na zdravlje, rezultati istraživanja na koja se najčešće pozivaju zagovornici apstinencije nisu replicirani i/ili su sama istraživanja rađena na malom uzorku.

Osim toga što ne ostavlja štetne posledice na fiziološkom planu, autori ističu benefite koje seks donosi kada se posmatra psihološki aspekat. Kako u svojoj metaanalizi navodi italijanski tim istraživača, „sa psihološke tačke gledišta, seks ima opuštajući efekat, što može pomoći u ublažavanju takmičarskog stresa“.

Otuda ne čudi što mnogi današnji sportisti ne praktikuju apstinenciju. Uoči Mundijala u Kataru 2022. godine, selektor španske reprezentacije Luis Enrike izjavio je kako je seks noć pred utakmicu za njega sasvim normalna stvar, te da su on i njegova supruga tokom njegove igračke karijere i sami „radili ono što je trebalo da radimo“. A ukoliko izjava jednog trenera nije dovoljan dokaz, broj prezervativa koji organizatori na svake četiri godine dele u Olimpijskom selu za vreme trajanja Igara sugeriše da je Enrikeov stav široko rasprostranjen među savremenim olimpijcima. Preko 200.000 prezervativa je podeljeno olimpijcima ovog leta – u proseku skoro po dva dnevno za ukupno 14.500 sportista i članova stručnog štaba koji su odseli u kompleksu.

Efekat seksualne aktivnost na performans sportista još uvek važi za nedovoljno istraženu oblast. Autori skreću pažnju na nedostatke postojećih istraživanja: manjak studija u kojima su ispitanici bile žene, nedovoljno istražen uticaj seksualne aktivnosti na različite sportove (recimo na boks u odnosu na streličarstvo, individualne sportove nasuprot ekipnim itd), validnost testova fizičke spreme kao ekvivalenta samim takmičenjima (u slučaju trkača npr, poželjno bi bilo ispitivati vremena koja beleže).

Svi ovi nedostaci su u izvesnoj meri razumljivi ako uzmemo u obzir da priroda istraživačkog pitanja verovatno čini težim pridobijanje potencijalnih učesnika. Imajući to u vidu, ono što u zaključku možemo reći jeste da, na osnovu raspoloživih studija, seks u noći pred nadmetanje nema štetan uticaj na performans sportista, naročito ako je u međuvremenu prošlo više od 10 sati i pod uslovom da on ne remeti redovan san sportiste, te da nije propraćen nezdravim supstancama poput duvana, alkohola i narkotika. Naravno, treneri i dalje mogu insistirati na apstinenciji iz drugih razloga (žele potpunu posvećenost igrača pred veliku utakmicu ili tokom velikog turnira), samo (za sada) ne uz obrazloženje da seksualna aktivnost negativno utiče na telo sportiste.

Predrag Mijatović, FakeNews Tragač

Ukratko

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA