10/03/2025
Ne, prva vest u Dnevniku 2 RTS-a nije bila o Šaroviću
Informer je u subotu objavio vest o tome da je „RTS dotakao dno“, dodajući da javni servis „huška na sukobe u Srbiji“ i „nastavlja sa sramnim širenjem…
Zamislite da šetate po šumama eukaliptusa negde u Australiji i odjednom ugledate čupavo stvorenje kako drema na drvetu, grleći granu kao da je u pitanju najudobniji jastuk na svetu. Velika je verovatnoća da je u pitanju koala – simpatična životinja koja će vam možda izgledati kao nekakva plišana igračka. Možda kao plišani medved?
Koale su poznate po tome što najveći deo svog života provode na drveću tako što naizmenično spavaju i jedu, ali takođe su poznate i po svom ne baš tačnom imenu – koala medved (engl. koala bear).
Ukoliko bismo želeli da dođemo do korena ove greške, to bi nas najverovatnije odvelo skroz do evropskih doseljenika koji su naselili najmanji kontinent – Australiju. Evropljani su, najverovatnije zbog izgleda koala, smatrali da se radi o nekoj vrsti medveda-starosedeoca, jer je to bilo nešto najpribližnije onome što su u tom trenutku poznavali.
Njihovo ime na latinskom glasi Phascolarctos cinereus, što u bukvalnom prevodu znači „medved s torbom“. Ipak, koale ne pripadaju porodici medveda. One su zapravo jedini članovi porodice koja se naziva Phascolarctidae.
Koale imaju mnogo više poveznica sa kengurima i oposumima nego sa medvedima. One spadaju u torbare, posebnu grupu sisara kod kojih ženke imaju „pregradu“ namenjenu za nošenje mladunaca. Ženka koale rađa nerazvijeno mladunče koje ulazi u majčinu torbu kako bi završilo svoj razvoj. Kod medveda, sa drudge strane, razvoj i ishrana embriona se odvijaju putem placente, omogućavajući duži period razvoja unutar zaštite materice.
Veruje se da reč „koala“ potiče iz jednog od australijskih aboridžinskih jezika, a u slobodnom prevodu moglo bi se reći da ona znači „ne pije“ ili „nema vode“. Činjenica je da koale retko piju vodu jer većinu potrebne tečnosti dobijaju od svežih listova eukaliptusa, koji su im praktično jedina hrana. Izuzetak sa hidriranjem će napraviti samo tokom toplotnih talasa, suša ili šumskih požara.
Jedan od najvećih takvih požara u Australiji desio se krajem 2019. godine i nastavio se sve do januara 2020. kada su koale izgubile ogromne delove svog prirodnog staništa. Bolnice za zbrinjavanje divljih vrsta, organizacije za spasavanje životinja, zoološki vrtovi i brojni volonteri, preuzeli su brigu o povređenim koalama sa ciljem da se one vrate nazad u prirodu, a australijska Vlada prepoznala ih je tada kao jednu od 113 životnjskih vrsta kojima je pomoć hitno potrebna.
Osim šumskih požara, staništa koala su na konstantnom udaru i zbog seče šuma i krčenja zemljišta. Inače, broj koala je počeo drastično da opada još na prelasku iz 19. u 20. vek kada je postojala prava pomama za njihovim krznom.
Koale se nalaze i na listi ranjivih vrsta prema Međunarodnoj uniji za zaštitu prirode (IUCN), koja ih je označila kao jednu od deset životinja koje su najpogođenije klimatskim promenama. Zbog sve dužih sušnih perioda, koale su primorane da prekidaju svoje drugačke dremke i da silaze sa drveća kako bi pronašle vodu, što ih dodatno izlaže riziku od predatora.
Đorđe Majstorović, FakeNews Tragač