10/03/2025
Ne, prva vest u Dnevniku 2 RTS-a nije bila o Šaroviću
Informer je u subotu objavio vest o tome da je „RTS dotakao dno“, dodajući da javni servis „huška na sukobe u Srbiji“ i „nastavlja sa sramnim širenjem…
Pred vama su beleške iz pete nedelje Tragačeve blokadne beležnice. U beležnici koja se odnosi na prethodnu nedelju otkrili smo nešto manje od 260 obmanjujućih vesti, a izveštavali smo o manipulacijama vezanim za studentske proteste u Kragujevcu, Vršcu i Novom Sadu, kao i o različitim strategijama targetiranja studenata koje su uspostavili tabloidi.
Sve beleške iz naše blokadne beležnice možete pronaći na našem sajtu u odeljku Orbita, pod kategorijom specijali ili ovde, ovde, ovde i ovde.
Ukoliko primetite vest o aktuelnim demonstracijama u čiju istinitost sumnjate, prijavite nam je putem formulara koji je dostupan ovde, ili na bilo kojoj od naših društvenih mreža.
Redakcija Tragača u svoju beležnicu upisala je još oko 20 manipulativnih vesti koje smo detektovali na 15 njčitanijih portala juče popodne i danas prepodne. Barem trećina ovih tekstova nastojala je da poveže jedan protest u Vašingtonu sa studentskim demonstracijama u Srbiji i tako još jednom delegitimiše ovdašnje proteste.
Grupa od oko trideset aktivista za prava ljudi s virusom HIV, u kojoj su bili i bivši zaposleni Ju-Es-Eida (USAID), juče je u Vašingtonu održala protestni performans kojim su pokušali da skrenu pažnju na posledice ukidanja pomoći ove organizacije po ljude koji pate od HIV-a širom sveta. Protest se održao u jednoj od zgrada američkog Kongresa, a ono što je privuklo pažnju domaćih medija jeste simbol krvave šake koji su demonstranti koristili kako bi ukazali na to da „Kongres ima krv na rukama“ i da treba da „odblokira pomoć odmah“.
Demonstranti su nakon svog performansa ležanja u instituciji pohapšeni, što je Informer ekspresno iskoristio da plasira vest pod naslovom „Krvava ruka u Vašingtonu: Pohapsi ih Tramp ko zečeve!”. Isti tabloid piše i da se „za razliku od Srbije, gde manjina mesecima teroriše većinu onemogućavajući normalan život i niko i ne dira, u Americi sve završava ekspresno“.
Međutim, pogrešno je porediti pomenuti protest u Vašingtonu i demonstracije u Srbiji. Studenti i građani u Srbiji – izuzimajući kulturne ustanove i fakultete – nisu protestovali unutar državnih institucija već na ulicama, demonstranata je mnogo više nego na protestu u Vašingtonu i zahtevi protesta su znatno drugačiji. Simbol krvave šake se kroz istoriju više puta koristio da skrene pažnju na fatalne posledice činjenja ili nečinjenja različitih moćnika i zato nije neuobičajeno to što su ovaj simbol koristili i demonstranti u SAD.
Informerova konstatacija da u Srbiji demonstrante „niko i ne dira“ jednostavno nije tačna, uzimajući u obzir brojna udaranja kolima, hapšenja, ali i otvoreno klevetanje demonstranata. Pored Informera, manipulativna poređenja protesta u Srbiji i SAD plasirali su i Srbija danas, Alo, B92, Novosti i Republika.
Osim ovoga, nekoliko portala pokušalo je da trenutne proteste učenika, profesora i građana protiv v. d. direktorke u Petoj beogradskoj gimnaziji poistoveti sa izmicanjem stolice profesorici u Trsteniku koje se dogodilo pre par godina. Ipak, izmicanje stolice u Trsteniku desilo se u potpuno drugom kontekstu u odnosu na trenutne proteste u beogradskoj gimnaziji, odnosno radilo se o činu dvojice učenika koji su potom zbog tog čina kažnjeni, a ne o protestu.
Takođe, tabloidi su ponovo pokušali da jednom studentu podmetnu rečenicu koju on nije rekao. Informer i Novosti pišu da student Dušan Parezanović „želi ekspertsku vladu“. Međutim, video na koji se tabloidi pozivaju jasno pokazuje kako je Parezanović rekao da je to želja građana koji im prilaze tokom njihovog marša, a da će studenti o tome razmisliti i da se on o tome ne pita.
Tragač je od juče u 11 i 52, do danas u isto vreme ponovo zabeležio oko 15 manipulativnih vesti o studentima i protestima na najčitanijim domaćim portalima. Tabloidi i dalje pokušavaju da izdvoje kao lidere, a potom i oblate pojedine studente poput Lazara Stojakovića, Branislava Đorđevića, Mile Pajić i Nikole Plemića. Ipak, na meti ovih medija sve češće su i profesori fakulteta.
U današnjoj belešci izdvajamo tekst koji smo detektovali na čak pet portala – Srbija danas, Alo, Novosti, B92 i Kurir – a koji se bavi navodnim licemerjem i neodgovornošću profesora fakulteta. „Dok blokiraju i tvrde da je sistem korumpiran i da ga treba menjati, PRIJAVLJUJU SE ZA DRŽAVNE PARE!“, piše Kurir. Tekstovi tabloida objašnjavaju da su brojni fakulteti konkurisali za dodelu sredstava Fonda za nauku, bez obzira na to što su u toku blokade fakulteta, koje podržavaju i profesori. Profesori se „u pauzi tapšanja po ramenu studenata, ni po koju cenu ne odriču finansijskih injekcija“, zaključuje Alo.
Međutim, ono što su tabloidi namerno ili slučajno prećutali, jeste to da je konkurs Fonda za nauku o kom govore otvoreno još 9. oktobra 2024. godine, odnosno gotovo mesec i po dana pre nego što će početi blokade fakulteta. Dakle, fakulteti, odnosno profesori koje tabloidi napadaju zbog licemerja, mogli su svoje predloge projekata Fondu za nauku predati i pre nego što su blokade počele. Rok za prijavu projekata na pomenutom javnom pozivu trajao je do 15. januara.
Pored profesora, tabloidi su ponovo napadali i studente. Lazar Stojaković sa Fakulteta organizacionih nauka u Informerovoj vesti navodno je „izjavio ljubav okorelom srbomrscu: Picula, izvini, volim te!”. Ovo se naravno nije dogodilo – Stojaković je samo objavio emotikone srca i uspravljene pesnice ispod objave u kojoj drugi korisnik Iksa upućuje izvinjenje izvestiocu Evropskog parlamenta Toninu Piculi zbog hladnog dočeka u Srbiji.
Nikola Plemić sa Pravnog fakulteta u Novom Sadu pokazao je – prema mišljenju istog tabloida – „karakteristični pozdrav šiptarskog teroriste Aljbina Kurtija”, na fotografiji koju je objavio na Iksu. Ni ovo se nije dogodilo – Plemić je pokazao dva podignuta prsta, opšteprihvaćeni simbol za mir. Konačno, Studenti Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Mila Pajić i Branislav Đorđević ponovo su neopravdano proglašeni „Gruhonjićevim eksponentima“.
U našoj blokadnoj beležnici se u protekla 24 časa našao najmanji broj obmanjujućih vesti do sad, a koje se odnose na studentske proteste i blokade. Ona je „bogatija“ za okvirno 15 ovakvih tekstova, od kojih je Informer objavio čak tri takva teksta koja su u vezi sa sinoćnjim prvim polufinalom takmičenja Pesma za Evroviziju.
Naime, članica benda „Ana and the Changes“, Ana Ćurčin je na kraju svog nastupa simbolično podigla crvenu šaku kao vid podrške studentima, a slično su učinili i članovi benda „Kruz Roudi“ koji su u bekstejdžu pokazali svoje indekse. Informer je pomenute dve situacije neosnovano okarakterisao kao „skandale nad skandalima“, dok je studentske proteste nazvao „takozvanim“. U drugom, još manipulativnijem i obimnijem tekstu na istu temu, novinar ovog portala istakao je da se krvava šaka izvođačice odnosi na pokret studenata „koji u saradnji sa opozicijom i stranim službama pokušavaju da sprovedu obojenu revoluciju u Srbiji“.
Konačno, nisu izostale ni spekulacije o poreklu konkretnog simbola crvene šake – od toga da dolazi „iz kuhinje tajkuna Džordža Soroša“ do toga da je znak raspoznavanja podržavalaca Hamasa. Međutim, portal Raskrirkavanje već je pre više od mesec dana skrenuo pažnju na to da se krvava šaka kao protestni simbol koristio mnogo puta kroz istoriju, te da je manipulativno povezivati ga s terorističkim organizacijama u svrhu diskreditacije studentske pobune.
Treba spomenuti da je u okviru jednog Informerovog teksta iznet i stav Predraga Azdejkovića, člana Upravnog odbora RTS-a: „Da je neki takmičar hteo da podrži Vučića, Olivera Kovačević bi svakako reagovala i tako nešto zabranila, možda bi takmičar bio i diskvalifikovan, ali pošto su promovisane političke ideje bliske njoj, onda toleriše“ – zaključio je on aludirajući na pojedine opozicione stavove Olivere Kovačević. Ipak, ovakva argumentacija kolokvijalno rečeno „ne pije vodu“, iz razloga što u programu nije prikazano obeležje nijedne opozicione političke partije niti im je „poslata“ podrška.
Kurir, Novosti, Alo i Republika preneli su izjavu šefa poslaničke grupe SNS-a Milenka Jovanova o tome da je „najava opozicije da će bojkotovati sednicu skupštine osveta studentima“, zato što bi na toj sednici trebale biti usvojene izmene Zakona o visokom obrazovanju vezane za četvrti zahtev studenata. Međutim, opozcione parlamentarne stranke najavile su da će sednicu Skupštine bojkotovati u znak podrške studentima, odnosno uglavnom zato što smatraju da „nema uslova za zasedanje dok traju studentski protesti“. Takođe, opozicioni poslanici ne čine većinu u Narodnoj skupštini Srbije, zbog čega bi izmene pomenutog zakona svakako mogle biti usvojene. Podsetimo, Skupština Srbije je krajem novembra prošle godine bez rasprave i bez prisustva opozicije izglasala oko 50 zakona i sporazuma, a u isto vreme usvojila je i budžet za 2025. godinu.
Tragačeva redakcija je od juče u 11 i 52 do danas u isto vreme uočila još okvirno 30 manipulativnih vesti u vezi sa studentskim protestima i akcijama na srpskim najčitanijim portalima. Većina manipulacija koje smo u pomenutom periodu detektovali ticao se gostovanja predsednika Aleksandra Vučića u emisiji „Ćirilica“, zajedno sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i Milanom Kneževićem, liderom DNP-a Crne Gore.
Tokom „Ćirilice“ predsednik je, između ostalog, izjavio da je laž tvrdnja izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju Tonina Picule o tome da je on (predsednik) studente nazvao stranim agentima. I premda se možda nije poslužio konkretnom sintagmom, predsednik, članovi Vlade, drugih državnih institucija, ali i članovi Srpske napredne stranke su prethodnih meseci kontinuirano svojim diskursom sugerisali da su studenti finansirani sa strane i/ili da među njima ima i stranih agenata. Tragač je arhivirao brojne takve izjave u svojoj beležnici.
„Pozivam ove devojke, momke, koji se tuku oko tih para za moje rušenje, to što im daju malo spolja, malo iznutra da bi mene rušili – nemojte, deco, da se tučete oko toga“ – izjavio je predsednik 5. decembra i istovetni snimak podelio na svom Instagram profilu. Na konferenciji za novinare uoči dočeka Nove godine, govoreći o zagrebačkim studentima koji su podržali proteste, predsednik je takođe insinuirao da se na studente vrše uticaji iz inostranstva:
„U moje vreme, kad sam bio student, davno je to doduše bilo, nama da su dolazili neki iz Zagreba, mi bi ih najurili napolje, a sad je to sve lepo i normalno. Oni ih još i pomažu i obučavaju“. Nebrojeno je puta ponovljena tvrdnja da su protesti orkestrirani „iz inostranstva“, zbog čega ih zasebno nećemo ni isticati.
Tokom vikenda od 21. do 24. februara redakcija Tragača zabeležila je nešto manje od 50 manipulativnih vesti koje se tiču protesta i blokada širom Srbije.
Portal Srpskog telegrafa, Republika pisao je o tzv. „prljavoj politici“ i „spinovanju“ izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju Tonina Picule, optužujući ga da je u svom izveštaju o stanju u Srbiji za 2023. i 2024. godinu „u prvi plan“ stavio studentske proteste. Prema mišljenju ovog portala i analitičara koji su za njega govorili „protesti i blokade su počeli na samom kraju prošle godine, pa je mimo čak i elementarne logike da ih neko gura u prvi plan”.
Međutim, protesti i blokada ni nisu „u prvom planu“ izveštaja o Srbiji, niti je u pitanju finalna verzija izveštaja. Radi se o nacrtu izveštaja koji je Picula predstavio pred Evropskim parlamentom prošlog četvrtka. Blokade i protesti se u pomenutom nacrtu pominju pet puta, i to svih pet puta na šestoj strani dokumenta (od 10) i u okviru tri pasusa. Oni su spomenuti u poglavlju koje se odnosi na osnovna ljudska prava i slobode. U nacrtu izveštaja osuđuju se – između ostalog – nasilje nad mirnim demonstrantima i hapšenja demonstranata, kao i navodi srpskih vlasti o tome da su države članice EU umešane u organizaciju protesta u cilju pokretanja „obojene revolucije“.
Više portala – Alo, B92, Srbija danas i Novosti – plasiralo je i neutemeljene informacije o tome da studenti nakon Vojvodine, sada žele otcepljenje Sandžaka. Ove maliciozne tvrdnje nastale su na osnovu samo jedne fotografije na kojoj se vide dva studenta sa zastavom sandžačkih Bošnjaka na koju ova nacionalna manjina ima pravo odlukom Sveta za nacionalne manjine. Fotografiju su objavili portali Nova i Radar, a u njenom opisu stoji da se na njoj vide „Bošnjak i pravoslavac – ujedinjeni za pravdu“.
Informer je u čak tri vesti tokom vikenda označio studenta Luku Stojakovića kao „vođu blokada“ iako on to nije, napominjući pritom da se radi o „roleks studentu“ i optužujući ga da laže o slučaju privođenja u Crnoj Gori. Stojaković se oglasio na društvenim mrežama povodom privođenja tvrdeći da je od policajaca čuo da je ono naređeno „sa vrha“. Nakon ovih izjava crnogorski premijer Milojko Spajić zatražio je od ministra unutrašnjih poslova ove zemlje da ispita postupanje policije, koja je potom demantovala Stojakovićeve navode.
FakeNews Tragač