„Borba za istinu“, ali lažima: Guglova aplikacija za „novi svetski poredak“
21.12.2021.
„Dok smo svi kolektivno spavali na telefone nam je svima bez pitanja instalirana aplikacija Kovid 19 o izloženosti, koja se ne može izbrisati“, stoji u tekstu i video snimku sajta Borba za istinu.
Guglov servis notifikacija za praćenje kovida na koji se odnosi ovo upozorenje aktiviran je u maju 2020. godine. Nije se, međutim, pojavio niotkud: najavljen je i objašnjen nedeljama pre nego što je aktiviran. I ne manje važno – on čak i nije dostupan u Srbiji.
„Kovid 19 ne postoji nigde osim u lažnim rezultatima lažnih testova, bolesnoj mašti satanista i onih jadnih ljudi koji gledaju televizor. Ustani Srbine, ustani junače, ustani čoveče i oslobodi se od okupatora“, stoji u objavljenom snimku koji više nije dostupan na Jutjubu, jer je prijavljen zbog kršenja smernica ove platforme.
Na osnovu informacija o servisu o kom se govori na snimku, izgleda da on ipak nema tako veliku ulogu u apokaliptičnom stvaranju „novog svetskog poretka“, kao što Borba za istinu insinuira.
O čemu je reč?
Ovu opciju za notifikacije razvili su Gugl i Epl još 2020. godine i nju korisnik može da uključi ako želi (aktivan status nije podrazumevan). Gugl to objašnjava ovako: Da biste koristili sistem, treba da preuzmete zvaničnu aplikaciju državne institucije za javno zdravlje u svom regionu ili da je omogućite direktno u Podešavanjima uređaja ako je to podržano u vašem regionu.
Dakle, korišćenje ovog servisa zavisi i od toga da li državna institucija koja skuplja podatke o kovidu ima svoju aplikaciju i da li država želi da učestvuje u ovom sistemu. Srbija se trenutno ne nalazi na spisku država u kojima je ovaj servis dostupan.
Kada je sistem pak uključen, on koristi blutut da bi otkrio da li ste došli u kontakt sa nekim ko ima kovid. „Vi kontrolišete da li ćete primati obaveštenja o izloženosti i odlučujete da li ćete i kada deliti podatke. Ako imate kovid-19, možete da odaberete da delite nasumične ID-ove da biste obavestili druge o mogućoj izloženosti’, stoji u Guglovom obaveštenju.
Nasumični ID-ovi se koriste kao način zaštite privatnosti i važno je napomenuti da ovaj sistem ne koristi praćenje lokacije. Sistem zaštite podataka Gugl ovako objašnjava: Samo vi i institucija za javno zdravlje znate da li ste prijavili da imate kovid-19 ili ste bili izloženi nekome ko je prijavio da ima kovid-19. Vaš identitet se nikada ne deli sa drugim korisnicima, Eplom ili Guglom.
Portal Borba za istinu objavio je tekst u čijem se naslovu navode reči izraelskog istoričara Juvala Noe Hararija „Ogromna većina stanovništva nam prosto nije potrebna”. Međutim, još…
Večernje novosti su u današnjem štampanom izdanju objavile vest pod naslovom „U istočnoj Evropi smo treći“, navodeći da je Beogradski univerzitet na Šangajskoj listi „odmah iza Lomonosova…
Portal Borba za istinu je objavio tekst u kome se navodi da je deda nemačkog kancelara Olafa Šolca bio pripadnik SS-a Fric fon Šolc. Međutim, ta informacija…