Nakon nezapamćenih julskih oluja koje su zadesile Srbiju i region, u avgustu su nas ponovo pogodili toplotni talasi zbog kojih je izlazak napolje tokom dana delovao kao podvig vredan divljenja. U isto vreme u medijima i na društvenim mrežama intenzivnije se pisalo o klimatskim promenama, što je neminovno dovelo do pogrešnih tumačenja, izleta u teorije zavere i oživljavanja nekih starih, odavno raskrinkanih lažnih narativa. Zbog toga, pregled prethodnog meseca posvećujemo upravo dezinformacijama o klimatskim promenama i vremenskim prilikama.
Dezinformacije o klimi
Na samom početku meseca, FN Tragač je zabeležio iskrivljenu interpretaciju sadržaja publikacije „Budućnost urbane potrošnje u svetu od 1,5°C“, koju je svojim čitaocima plasirao portal Nulta tačka. „Do 2030. nećete jesti meso i moći ćete da kupite samo 3 odevne stvari godišnje“, poručio je ovaj portal svojim čitaocima u naslovu. Publikacija predstavlja progresivne ciljeve zasnovane na istraživanjima i ambiciozne ciljeve zasnovane na maksimalnim zamislivim naporima, a njihov cilj je redukovanje temperature na planeti. Pominjući samo ambiciozne ciljeve, Nulta tačka je svojim čitaocima predstavila dramatičnu budućnost u svetu bez mesa, sa manje odeće i putovanja, a sve to, prema ovom portalu, dešava nam se zbog agende o klimatskim promenama.
Nedugo potom, FN Tragač je pisao o tekstu iz magazina Pečat u kom je dopisnik ovog lista iz Kembridža Nebojša Radić pogrešno protumačio rad našeg naučnika s početka 20. veka Milutina Milankovića. Radić je pokušao da dugoročne klimatske promene o kojima je Milanković pisao predstavi kao objašnjenje za trenutne promene u klimi. Ipak, Milankovićev rad odnosi se na vremenske periode duge i po 100 hiljada godina, dok aktuelne klimatske promene svoj zamah dobijaju tokom poslednjih 200 godina.
Milankovićevi ciklusi nisu odgovorni za to što nam je planeta sve vrelija
Tokom avgusta, imali smo priliku da analiziramo i specijalni dodatak štampanog lista Srpski telegraf pod naslovom „Gospodari klime – ko se igra Boga i menja klimu“. U njemu se, osim nekoliko korektnih tekstova, našlo i više dezinformacija vezanih za meteorološke sisteme i opservatorije HAARP, HIPAS i EISCAT, zasejavanje oblaka, navodno tajni projekat Jugoslovenske narodne armije koji tera kišu… Srpski telegraf je u svom dodatku pisao i o tome da je Nikola Tesla u svojoj laboratoriji još krajem 19. veka uspeo da izazove veštačku oluju. Međutim, FN Tragač je od višeg kustosa Muzeja Nikole Tesle dobio potvrdu da o tome ne postoje nikakvi dokazi.
O klimatskim promenama tokom avgusta se lagalo i u regionu. Bosanskohercegovački portal Raskrinkavanje.ba zabeležio je pravdanje visokih temperatura navodnom promenom u načinu merenja temperature; dezinformacije o nivou mora, povećanju temperature i navodno „novom ledenom dobu“, kao i lažno predstavljanje gosta kao klimatologa u emisiji u kojoj su negirane klimatske promene. Hrvatski portal Faktograf pisao je o novim navodima o klimatskom oružju koje navodno poseduju Sjedinjene Države; nepostojećem priznanju EU da je HAARP klimatsko oružje i dezinformaciji o tome da je za nevreme koje je pogodilo Zagreb krivo tzv. zasejavanje oblaka.
Najčitaniji tekst
Ipak, najčitaniji tekst FN Tragača tokom prethodnog meseca nije se ticao dezinformacija o klimatskim promenama. Sredinom meseca više domaćih portala prenelo je bizarnu vest o sobarici iz Las Vegasa koja je navodno ukrala iskorišćen kondom jednom milioneru koji je odsedao u hotelu u kom je radila, a potom ga iskoristila kako bi sebi napravila dete i dobila novac za alimentaciju na sudu. Radi se o satiričnoj vesti staroj četiri godine, a nakon analize Tragača vest su izmenili ili obrisali portali Kurir, Espreso, Blic žena, B92 i Kreacije. Međutim, to nije sprečilo televiziju Prva da u svojoj emisiji „120 minuta“ emituje razgovor sa ginekologom iniciran upravo ovom satiričnom vešću.
Ne, sobarica nije ukrala milioneru korišćen kondom pa „napravila sebi dete“
X blok
Tokom avgusta pratili smo i dezinformacije koje su plasirane putem Tvitera / Iksa. Ukoliko i sami želite da nam prijavite neku vest na koju ste posumnjali, to možete učiniti putem prijavnog formulara ili slanjem poruke na neku od naših društvenih mreža.
„KAŽU na Francuskoj TV o skandalu U Velikoj Britaniji: ’Srušen je veliki pedofilski lanac uključujući 76 političara,43 umetnika i 35 novinara. Uključeno 100.000 dece.’ Ništa o tome u MSM-u...”, stoji u objavi na Tviteru. Međutim, kako navode strani portali za utvrđivanje činjenica (1, 2) reč je o snimku iz 2015. godine francuskog portala CNEWS, koji se na društvenim mrežama odnedavno deli kao da je aktuelan. Događaj kojim se CNEWS tad bavio (privođenja zbog pedofilije u Britaniji) bio je propraćen u britanskim medijima 2015. godine, navodi Lodžikli.
U objavi na Tviteru podeljen je snimak i tvrdnja da je na njemu prikazano paljenje ambasade Francuske u glavnom gradu Nigera. Međutim, portali za proveru činjenica (1, 2, 3, 4, 5, 6) utvrdili su da je na ovom snimku u stvari zgrada sedišta vladajuće stranke koja je nedavno napadnuta. Takođe su utvrdili da su boje i izgled pomenutih zgrada različiti. Ambasada Francuske jeste bila napadnuta u glavnom gradu Nigera, ali tri dana nakon napada na zgradu sedišta vladajuće partije ove zemlje.
„Da li je ovo moguće?”, zapitao se korisnik Tvitera u vezi sa snimkom na engleskom koji prikazuje rad monitora za praćenje dece koji se pričvršćuje za zglob noge. Međutim, portali za utvrđivanje činjenica (1, 2, 3, 4) dokazali su da je u stvari u pitanju satiričan sadržaj koji su neki korisnici društvenih mreža podelili kao stvaran. Snimak originalno potiče sa satiričnog naloga sa Tiktoka koji i inače predstavlja satirične (nepostojeće) proizvode. Sam monitor potiče sa naloga čiji vlasnik izrađuje satirične koncepte za igračke, te uopšte nije u pitanju komercijalno dostupan proizvod.
I kod nas se na Tviteru pojavila fotografija za koju se tvrdi da predstavlja političara Šarla Mišela obučenog u suknju. Međutim, gruzijski portal Mit detektor već je ukazao da ova fotografije ne prikazuje Mišela. Naime, na fotografiji od 1. jula 2022. godine zapravo je gost na sedmici mode Piti Uomo u Firenci u Itaiji.
Na Tviteru je objavljen snimak na kome se vidi kako helikopter „unosi“ plamen u šumu i tako navodno stvara požar. Ovaj snimak se deli kao „dokaz” da su požari koji se pripisuju klimatskim promenama u stvari izazvani namerno, ljudskom rukom. Međutim, medij Juesej tudej je dokazao da je ovo snimak koji u stvari pokazuje kako vatrogasci sagorevaju vegetaciju kako bi zaustavili širenje šumskog požara u Kanadi. I ranije su ovakve akcije helikoptera pri požarima pogrešno interpretirane (1, 2).
Na Tviteru su se u avgustu ponovo pojavile neke vesti za koje smo već ranije dokazali da su lažne. Pa da ponovimo – ne, nije istinita tvrdnja da je Klaus Švab potomak Rotšilda (o ovome smo pisali još u junu 2021). Ne, fotografija koja se često deli onlajn nije fotografija vešanja crnog dečaka u Kongu (već u SAD-u, kako smo dokazali u novembru 2022). I, ne ovo nije izraelski pasoš supruge Vladimira Zelenskog, Olene (1, 2) (o čemu smo pisali baš u ovoj rubrici o junu).
Ivan Subotić i Marija Zemunović, FakeNews Tragač