Na današnji dan pre sedam godina objavljen je prvi tekst na FakeNews Tragaču. U godinama koje su sledile menjali smo dizajn, uvodili nove rubrike i tražili nova rešenja za sve složeniji problem dezinformisanja, ali smo u osnovi ostali isti: posvećeni traganju za činjenicama. Danas, na sedmi rođendan, želeli bismo da se osvrnemo na ono što smo postigli tokom 2024. godine.
Bolja saradnja s čitaocima
S godinama je udeo naših analiza baziranih na prijavama čitalaca rastao, a ove godine je premašio 50 procenata. Stalo nam je da svoju publiku još bolje razumemo i da, u tom smislu, sadržaj učinimo prijemčivijim i relevantnijim. Zbog toga smo ove godine sproveli dva istraživanja sa ukupno 80 učesnika. Najpre su u vezi sa sadržajima Tragača organizovane fokus grupe u Kragujevcu, Šapcu, Novom Sadu, Nišu i Beogradu, a potom smo sprovodili analizu aj-treking tehnikom. Nalazi ovih istraživanja pomoći će nam da u 2025. poboljšamo sadržaj našeg portala, ali i funkcionisanje samog sajta. Ove godine Tragač je prvi put dobio urednicu sadržaja za društvene mreže, što je povećalo našu vidljivost, posebno na Instagramu.
Regionalne i reportažne analize
Ove godine smo, osim standardnih analiza lažnih i manipulativnih vesti, objavili i niz širih analiza: u saradnji sa portalom Raskrinkavanje.me objavili smo pregled dezinformacija o izborima u Srbiji i u Crnoj Gori, kao i pregled dezinformacija o klimatskim promenama. U saradnji sa koleginicama iz Bosne i Hercegovine istraživali smo i fenomen neurolingvističkog programiranja, kao i ezoterijskog turizma. Trudili smo se da budemo zanimljiviji nego ranije, a da pritom ne pravimo kompromis na račun suštine provere podataka. U tom svetlu razvijali smo koncept reportažnog fektčekinga – ispratili smo martovsku blokadu Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, ali i zatišje migrantske krize u Horgošu.
Nagrada Dragan Janjić
Novinari FakeNews Tragača Jelena Jovović i Stefan Janjić dobili su NUNS-ovu Nagradu za medijsku pismenost „Dragan Janjić” u konkurenciji medijskih profesionalaca. Nagrada im je pripala za analizu „Osnove nestorologije: Analiza narativa u knjizi Između dva sveta”, u okviru koje su istraživani navodi Branimira Nestorovića iz njegovog najpopularnijeg publicističkog izdanja. Kako je žiri obrazložio, „u vremenu kada popularna nauka doživljava procvat, a savremeni mediji otvaraju prostor raznim samozvanim ekspertima i analitičarima, rad Jelene Jovović i Stefana Janjića predstavlja primer kako medijska pismenost može poslužiti i kao vodič za preživljavanje u svetu pseudonauke i teorija zavera“.
Novi kursevi
Na sajt FakeNews Tragača postavljena su dva nova edukativna serijala. Kurs „Razumevanje brojeva, statistike i grafikona“ predstavlja vodič koji vam možete pomoći da razvijete pravu meru zdravog skepticizma pri susretu sa numeričkim podacima u medijima i svakodnevnom životu. Kroz niz praktičnih primera i scenarija, kurs objašnjava kako da prepoznamo manipulacije velikim i malim brojevima, razumemo statističke koncepte poput proseka, medijane i moda, i pravilno tumačimo različite vrste grafikona. Kurs „Detekcija AI sadržaja“ pomaže vam da prepoznate sadržaj koji stvara veštačka inteligencija: od karakterističnih formulacija i ponavljanja u tekstovima, preko nelogičnosti u generisanim slikama, do suptilnih znakova koji otkrivaju veštački stvorene video zapise. Cilj nije da postanete ekspert za veštačku inteligenciju, već da razvijete kritičko oko i steknete praktične veštine koje će vam pomoći da se bolje snađete u svetu u kojem je sve teže razlikovati stvarno od generisanog. Naredne godine možete očekivati i kurs posvećen razotkrivanju pseudonauke.
Hvala vam na pažnji, prijavama, čitanju i poverenju! Želimo vam srećnu, borbenu i pravednu 2025. godinu!
FakeNews Tragač