Redakcija FakeNews Tragača identifikovala je uz pomoć prijava čitalaca čitav niz onlajn prevara, koje omogućavaju manipulatorima da zarade na nečijoj neopreznosti, radoznalosti ili lakovernosti.
Uočene prevare grubo bismo mogli razvrstati na tri kategorije: manipulacije u vezi sa oglašavanjem medicinskih proizvoda, manipulacije u vezi sa platformama za investiranje i manipulativne nagradne igre i usluge. U našoj novoj publikaciji „Onlajn prevare i kako im se suprotstaviti“ objavili smo niz istraživanja, kao i analizu pravnog okvira zaštite od onlajn prevara.
Redakcija Tragača detektovala je više od stotinu sajtova na srpskom i srodnim jezicima koji se bave prevarantskim oglašavanjem, a lista sajtova nalazi se ovde. Kod sajtova koji funkcionišu na principu phishing-a link vodi ka našoj analizi umesto direktno ka izvoru.
Nekoliko domaćih tabloida plasiralo je vest pod naslovom „EVO KAKO OPOZICIJA ŠIRI LAŽI: PLATILI 6.000 DOLARA KANADSKOM INFLUENSERU DA NA INSTAGRAMU PLJUJE SRBIJU! Ko to plaća, odakle…
Čitateljka nam je prijavila vest Informera pod naslovom „ŠOKANTNO! Studenti blokaderi postaju teroristi: Planiraju blokadu Rafinerije u Pančevu”. U nastavku vesti objavljene sinoć (20. mart 2025) navodi…
Portali Alo, Informer i Novosti preneli su da se tokom studentskog protesta „15. za 15“ zastava Oslobodilačke vojske Kosova „ponosno vijorila Beogradom“. Međutim, ovi tabloidi svesno su…